Для жителів великих українських міст паркування автомобілів - справжня проблема. Це і брак паркувальних місць, і штрафи, і евакуація транспортних засобів при порушеннях. Жителі середніх і невеликих міст теж стикаються з проблемами. Це водіям загрожує порушеннями і, відповідно, сплатою штрафів. Пропонуємо вивчити, як правильно паркуватися в містах України, щоб не стикатися з неприємними ситуаціями.
Важливо! Паркування в даному контексті - це стоянка транспортного засобу. За правилами дорожнього руху - це зупинка авто на 5 хвилин або довше.
У разі неправильного паркування в міських умовах може бути виписаний штраф. Тому варто розібратися, де можна паркуватися. Неприпустимо залишати машину:
За скільки метрів до і після пішохідного переходу можна паркувати авто?
Якщо мова йде про те, скільки метрів має бути до та після зупинки автобусів і маршруток при парковці, то відповідь - 30. Причому визначати потрібно від позначення самої зупинки. Це може бути стовп, знак, споруда.
Якщо потрібно залишити авто поблизу пішохідного переходу, важливий кожен метр. У ПДР зазначено значення в 10 метрів.
Мається на увазі, що ближче, ніж на 10 метрів, заборонено паркуватися у:
Їздити з рулеткою необов'язково. 10 метрів - це дві машини D-класу, припаркованих один за одним.
Парувати ближче, ніж на 50 метрів, біля залізничного переїзду неприпустимо. Дозволено ставити ТЗ на тривалий час поблизу сміттєвих баків у дворах, але за умови, що авто знаходиться далі, ніж на 5 метрів від них.
Відстань обов'язково враховують, щоб уникнути штрафів. Важливо орієнтуватися на число 10 м. Ближче не можна паркуватися поблизу переходів і перехресть, де виконуються дорожні роботи. 10 метрів – це два корпуси звичайного автомобіля. Вам не потрібно брати з собою рулетку: легко орієнтуватися, щоб паркування перед пішохідним переходом було виконано правильно.
Слід запам'ятати відстань 10 метрів. Таке правило паркування спрямоване на гарантовану безпеку для автомобілістів. Його важливо враховувати для виключення ризиків для людей, а також щоб не сплачувати штрафи. Це важливо для дотримання чинних норм, адже паркування перед пішохідним переходом має виконуватись відповідно до чинних правил.
Автомобілісти повинні пам'ятати: паркування від перехрестя має виконуватися щонайменше за 5 метрів. Ближче паркуватися не можна, але можна й надалі. У будь-якому випадку паркування до перехрестя дозволено за 5-10 м. Ця вимога визначена ПДР, тому вона повинна дотримуватися кожного водія.
Машину можна припаркувати на відстані 30 м до автобусної, тролейбусної зупинки. Це обумовлено безпекою руху легкових автомобілів та громадського транспорту, а також унеможливлює небажані ризики для перехожих та пішоходів, незалежно від сигналу світлофора.
ТС можна паркувати на відстані від 5 метрів до поворотів. Паркування дозволено перед поворотами, враховуючи, що видимість має становити 100 метрів і більше, а також не повинно бути перешкод для решти учасників транспортного руху.
Паркувати автомобілі у дворах житлових будинків можна, але потрібно враховувати певні нюанси. Постійне паркування неможливе на території багатоповерхового житлового будинку. Автомобіль дозволено залишити на відстані 10 метрів від багатоповерхівки, але лише на нетривалий час, а не на постійній основі. Машину не можна паркувати на території газонів або клумб, а відстань до баків для сміття у дворах має бути від 5 метрів. Автомобіль не повинен перешкоджати проїзду спецтехніки та транспорту державних служб.
На тротуарах за правилами дозволено паркуватися. Але є важлива умова. Для пішоходів залишають вільний простір не менше 2 метрів. Іноді поблизу тротуарів у своєму розпорядженні таблички, де і зображено, як саме можна паркуватися транспортному засобу. При їх наявності потрібно дотримуватися зазначені рекомендації.
27 вересня 2018 року було введено конкретний список умов, при порушенні яких авто буде евакуйовано на штрафмайданчик. Сюди входять описані вище неправильні положення транспортного засобу, виключення - випадки розташування машини біля сміттєвих баків або на тротуарі. Найчастіше при останніх двох ситуаціях вдасться обійтися штрафом. Якщо машина ускладнює рух інших транспортних засобів або ж заважає безпечному переходу пішоходів, її теж можуть евакуювати.
Якщо машину евакуювали, доведеться сплатити штраф, а потім забрати своє авто зі штрафмайданчика. Останнє зазвичай коштує від 2 тисяч гривень і вище. Все залежить від міста, в якому це сталося. Щоб дізнатися авто евакуювали або викрали, потрібно зателефонувати до чергової частини ДАІ. Далі потрібно уточнити, хто оформляти затримання і на яку зі штрафлощадок відвезли транспортний засіб.
Порядок дій залежить від того, чи є на руках документи на машину - свідоцтво про реєстрацію ТЗ, страховий поліс. Якщо вони в авто, то потрібно їхати на штрафмайданчик, писати заяву на розтин ТС і допуск до салону. Коли документи будуть на руках, можна їхати в відділення ДПС, інспектор якого оформив затримання. Там буде виписано постанову про порушення. З ним на руках можна забрати авто зі штрафстоянка після оплати евакуації та зберігання ТЗ.
Якщо автомобіль ще не евакуювали, а тільки вантажать на евакуатор, то можна обійтися без штрафстоянка. Досить підійти до інспектора, пред'явити документи на машину та уточнити, що ви зараз переставите авто правильно.
У разі неправильного паркування водієві виписують штраф. Його розмір становить:
Якщо водій в якості стоянки для свого авто вибрав платну паркувальну зону, але не здійснив оплату, то йому також загрожує штраф. Він становить 20-тикратному розмір ціни 60 хвилин платного паркування. Якщо ж авто поставлено на стоянку на місце, призначене для інвалідів, то сума штрафу зростає до 30-тикратному розміру.
У Києві у 2021 році умови паркування змінилися, з'явилися деякі нові особливості. До них належать такі:
Платні парковки відзначені на карті, яка доступна можна в додатку «Київ цифровий», на сайті «Київтранспарксервіс» або в його групі в соціальній мережі Facebook. Відомостей про безкоштовні парковки немає.
Важливо дотримуватися правил паркування, що не перегороджувати рух іншим машинам і пішоходам, щоб не довелося виплачувати штрафи або забирати своє авто зі штрафмайданчика. А підібрати підходящий автомобіль для поїздок по українським містам або за їх межі можна в режимі онлайн в компанії BLS на вигідних умовах.