Одеса – одне з найстаріших, атмосферних та цікавих міст України. Сюди приїжджають не лише українці, а й мешканці багатьох інших держав, познайомитись ближче. Кожен зможе дізнатися, які є пам'ятки в Одесі, чому вони заслуговують на увагу, на які цікаві заходи чи розваги варто сходити.
Це цікаво! У якій районі або на якій одеській вулиці ви не оселилися б, вас всюди оточуватимуть пам'ятки.
Якщо ви раптом опинилися в Одесі на один день (проїздом, у відрядженні або просто приїхали на добу, щоб подивитись чудове місто), то вам буде корисно скласти туристичний маршрут наперед. Одеса – найкрасивіше місто. Він відомий за літературними творами, фільмами, анекдотами, піснями. Обійти його за один день, подивившись усі визначні пам'ятки, неможливо. Але пройти найзначнішими місцями, відчути атмосферу, почути одеську говірку у вас вдасться. Отже, з'ясуємо, що подивитись в Одесі за 1 день.
Знайомство починається із залізничного вокзалу, куди прибуває більшість туристів. І якщо ви хочете самостійно подивитися місто, то вам потрібно приготуватися до тривалої пішої прогулянки.
Від вокзалу Пушкінською вулицею потрібно піднятися до центру, в історичну частину міста. Вже тут можна побачити старовинні гарні будинки. Вулиця вистелена бруківкою. На цій вулиці знаходиться знаменитий готельний комплекс «Бристоль», який був збудований у 1899 р. Після реставрації будівля є пам'яткою архітектури.
Далі проходимо на Соборну площу. Тут знаходиться одна із найстаріших будівель Кафедральний Спасо-Преображенський собор. Можна прогулятися площею, послухати дзвін, помилуватися картинами, які малюють місцеві художники.
На площі знаходиться одна з найкрасивіших будівель Одеси – будинок Руссова. Чудова архітектура не залишить нікого байдужим.
Потім повернемо на Дерибасівську. Ця вулиця максимально заповнена всілякими кафе та ресторанами. Пам'яткою цієї вулиці є пам'ятник дванадцятого стільця зі знаменитого твору Ільфа та Петрова.
Проходимо на Рішельєвську, де знаходиться знаменитий оперний театр. Його будували за подобою Віденської опери. Там ідеальна акустика та вишуканий інтер'єр. Одеський оперний театр не поступається найкращим театрам Європи. Наступного приїзду обов'язково побувайте всередині театру, щоб побачити красу оздоблення та насолодитися чудовою музикою.
Пройшовши трохи наперед, ви потрапляєте на Приморський бульвар. Тут можна помилуватися пам'ятником герцогу де Рішельє – засновнику міста. Вниз до моря спускаються легендарні Потьомкінські сходи. Її називають символом Одеси. Вона складається зі 192 ступенів. Ви можете спуститися до моря та подивитися Одеський морський вокзал. Але якщо у вас ще залишився час і сили, можна пройти далі бульваром до Воронцовського палацу, Тещиного мосту.
На жаль, одного дня мало, щоб подивитися всю Одесу. Ми не побували на Привозі. Хоча сьогодні це не той легендарний привіз. Після реконструкції вже немає колоритних одеських торгових крамниць. Нині тут лише пластикові намети. Ми не переглянули Одеські катакомби. Не поклали квіти на меморіальному комплексі, присвяченому захисту Одеси у роки Великої Вітчизняної війни.
Але це привід, щоби приїхати сюди ще раз і не на один день. В цьому випадку можна не тільки поверхово з'ясувати, що цікавого подивитися в Одесі, а дізнатися більше про кожну з визначних пам'яток міста.
Запитуючи, куди піти в Одесі, звертайте увагу на топові місця. Вони варті уваги кожного туриста.
Місць для прогулянок на самоті, з дитиною, у компанії друзів чимало. Паки та сади мають світову славу. Головні вулиці із шикарними назвами, які чули навіть іноземні мандрівники.
Згадуючи визначні пам'ятки Одеси, які варто подивитися, одразу в голові спливає Приморський бульвар. Це шикарна вулиця, яка дозволяє насолодитися красою та мальовничістю приморського вокзалу.
Гарне місце називають Перлиною на чорноморському узбережжі. На бульварі є свої визначні пам'ятки. Один із них – пам'ятник Дюку де Рішельє, який був першим одеським градоначальником, а також відомому кожному Олександру Сергійовичу Пушкіну.
Приморський бульвар однаково гарний і вдень, і вночі. У вечірній час він перетворюється на дивовижну романтичну зону – на деревах світяться тисячі вогників, мерехтять вивіски, співають вуличні музиканти, продають квіти торговці та таке інше. Вирішуючи, куди піти ввечері погуляти з коханою людиною, вибір є очевидним.
Ще один цікавий об'єкт на Приморському бульварі – музей, прихований за банею зі скла. Це незвичайне місце навіть візуально, а всередині зберігаються руїни давньогрецького поселення.
Якщо не відвідати центральну Дерибасівську вулицю, то можна вважати, ви не були в Одесі. Тут треба обов'язково побувати, щоби відчути легендарний одеський колорит. На Дерибасівській туристів зустрічає безліч гарних ресторанів, барів, кафе, готелів та бутиків.
Це одна з найстаріших міських територій, забудова якої розпочалася ще у 19 столітті. Більшість будинків із чудовою архітектурою збереглися й сьогодні. На вулиці розмістилося кілька унікальних пам'ятників:
А якщо просто рухатися вперед вулицею, можна вийти до інших значущих об'єктів.
Якщо ви шукаєте, де погуляти, загляньте на площу Остапа Бендера. Вона розмістилася просто на Дерибасівській вулиці. Унікальність мініплощі у її розмірах – це найменша площа у всьому світі – лише 5 квадратних метрів.
Свою назву територія вийшла на честь твору «12 стільців» авторства Євгена Петрова та Іллі Ільфа. Це акуратний постамент прикрашає пам'ятник у вигляді випорожнення. Сьогодні це одне з найулюбленіших місць для фотографій.
Ця пам'ятка примикає до Дерибасівської вулиці. Вік Міського саду перевищує 2 століття. Цікаво, що за час існування назва області регулярно змінювалася, а ось наповнення, атмосфера, унікальність збереглися практично без змін.
Цей об'єкт називають серцем міста. Тут росте безліч, як місцевих, так і екзотичних рослин. За територією відповідально доглядають, підтримуючи красу.
Заслуговують на увагу туристів фонтани, скульптурні композиції. Особливо цікаві:
А також можна зазирнути до затишних закладів, щоб перекусити та відпочити. А за сувенірами варто вирушати до лав.
Вважається однією з найстаріших у місті, тому це топ-місце, яке варто подивитися. Насправді це ціла вулиця, де раніше було поселення греків.
Більшість старовинних споруд давно зруйнували. Основним архітектурним ансамблем є овальна будівля по центру площі та дві напівкруглі будівлі з обох боків. Раніше історична площа вважалася одним з основних транспортних вузлів міста, а сьогодні на місці стародавньої трамвайної розв'язки встановлено шикарний фонтан.
Це історичний об'єкт, вартий уваги. Інтерес викликає і місце розташування – площа розмістилася на перехресті – вулиць Ланжеронівської та Пушкінської, Приморського бульвару, провулка Чайковського.
Площа маленька, але мальовнича та дуже жива. Навколо неї розташовані:
Цікаво, що саме звідси зараз розпочинається більшість екскурсій Одесою з гідом.
Він також відомий як Олександрівський парк – ця назва була актуальною до 1920 року. Це центральна територія культури та відпочинку в Одесі, датою заснування якої вважається 1875 рік. Парк заснували за наказом Олександра Другого. Сьогодні це гарне місце для неспішних прогулянок, перебування в тиші в оточенні старовинних дерев та звивистих алей.
У парку встановлено чимало цікавих об'єктів, у тому числі:
З території видно морський причал, фортеці та багато інших об'єктів. На заході розташований Зелений театр, пляж Аркадія. Є кафе та маленькі магазинчики, повноцінна набережна та багато іншого.
Можна поїхати машиною в одеський зоопарк. Він вважається одним із найстаріших на території України. Сьогодні тут проживає 2 тисячі тварин 245 різних видів, включаючи верблюдів, слонів, левів, ведмедів, бегемотів, леопардів, бурих ведмедів тощо. Є й акватераріум на території. Він – будинок для рептилій, риб, амфібій. На початку зоопарку є повноцінна карта, а також її можна придбати у касі. Це потрібна річ через величезні габарити зоопарку.
З дельфінаріїв найвідоміший - "Немо". Його відкрили у 2005 році. Він є найбільшим на території України. Це водночас і готель. У дельфінарії є можливість помилуватись талантами дельфінів, пройти курси дельфінотерапії, організувати дайвінг.
Історія Одеси перевищує два сторіччя, і за цей час у місті сталося чимало подій. Тут проживають люди різних національностей, що відкладає відбиток і на культуру, і на архітектуру.
Це повноцінний артоб'єкт, розташований просто неба. Тут можна прогулятися морським вокзалом, відвідати яхтовий комплекс, помилуватися мальовничими морськими видами. На території проводяться екскурсії.
Цікаво! На території Морського порту встановлено скульптуру «Золоте дитя» та Пам'ятник дружині моряка, які є символічним та цікавими об'єктами для Одеси.
Це найвідоміша пам'ятка, якою пишається кожен одесит. Вона з'явилася у 19 столітті. За легендою, князь Воронцов так любив свою дружину Єлизавету, що наказав звести сходи як показник любові.
Потьомкінські сходи – результат праці двох архітекторів: Франца Боффо та Авраама Мельникова. Її довжина – 192 ступені. Визначна пам'ятка входить у топ-10 найкрасивіших у Європі. Вона поєднує собою Стамбульський та Грецький парки.
Оперний театр приємно вражає красою. Він був зведений у 19 столітті та вважається найстарішим в Україні. Споруда виконана у стилі віденського бароко, яке творці – архітектори Герман Гельмер і Фердинанд Фельнер.
Архітектура будівлі заворожує красою. Усередині все декороване у стилі пізнього французького рококо. Сюди можна вирушити просто на екскурсію чи з метою відвідати захід.
Важливо! Квитки на всі події та виступи розбирають у лічені дні, а іноді й години після їх появи у касі. Доцільно заздалегідь поцікавитися афішами заходів та оформити броню.
Споруда зведена в стилі італійської готики в 1899 році, а також є елементи ренесансу. Проєкт для будівництва створив Вікентій Прохаск.
Тут регулярно влаштовують концерти, грає симфонічний оркестр, сольно поллють зірки, проводяться вечори джазу. Якщо в планах дістатися цього історичного об'єкта, варто заздалегідь цікавитися афішею.
Це найвищий міст у Одесі. Він простягається над Військовим узвозом. Створено для з'єднання двох палаців – Шахського та Воронцовського.
Незвичайна назва просто пояснюється. У того, хто задумав будівництво моста, на узвозі мешкала теща.
Цікаво! Місце приваблює молодь та молодят. По всьому мосту навішані замки з іменами закоханих, а ключі отруюються викидати у море, щоб зберегти яскравість почуттів та фортецю спілки.
Його включають у будь-який путівник. Споруда однаково гарна і влітку, і взимку. Це історія Одеси. Раніше споруда була резиденцією генерал-губернатора Михайла Воронцова. Палац було зведено у 1826 році під керівництвом архітектора Франца Баффо.
Поруч височіє пам'ятка – колонада, де всі туристи роблять класні пам'ятні фото.
Пам'ятку називають найексклюзивнішою в Одесі. Він діє, але всередину пускають і туристів. Локація приваблива для всіх – дітей, підлітків, дорослих, а також регулярно проводять фотосети.
Це візитна картка Одеси та архітектурна пам'ятка. Його звели у 1898-1899 роках. У цій споруді поєднується одразу кілька стилів:
Унікальність у скляному атріумі. Цікаво, що Пасаж – це торговий центр, але практично він більше схожий на торговий центр.
4-х зірковий готель начебто переносить до туманного Лондона, нагадуючи англійську архітектуру в деталях. Будівля була зведена в 1825, а архітектор - Францу Баффо.
Готель приваблює туристів не лише високим рівнем комфорту, а й неповторною архітектурою. Тут часто зупиняються знаменитості.
Це один із чотирьох найкрасивіших архітектурних об'єктів Одеси. Споруда височить на 5 поверхів у висоту. Її збудували 1899 року під керівництвом архітектора Льва Влодека.
Унікальний елемент – атланти, що підтримують небесну сферу. Сьогодні це емблема Всесвітнього клубу одеситів.
Свято-Успенський Одеський Патріарший монастир – чоловічий монастир за адресою Маячний провулок, 6. Було зведено ще 1814 року. Спочатку це був дерев'яний храм, а пізніше було зведено гарну кам'яну споруду.
У соборі займаються й сьогодні. Він є чинним. Можна пройти на території, помилуватися красою, але всередину заборонено вхід. Монастир Успіння гарний за будь-якої погоди – навесні, восени, влітку та взимку.
Сюди не можна не прийти. Це є центральний об'єкт міста. Тут завжди багатолюдно та галасливо. Можна купити абсолютно все і за кумедними цінами. Але не забувайте торгуватися, щоб покупка була вигіднішою.
В Одесі безліч музеїв, а відвідувати їх можна цілий рік. Найпопулярніші серед них:
Є і багато інших музеїв, але вищеописані користуються особливим коханням відвідувачів.
В Одесі пропонується розкішний пляжний відпочинок. Відвідуючи місто в літню пору, варто обов'язково зазирнути на найпопулярніші пляжі:
Загалом на всіх одеських пляжах розташовані кафе, ресторани, є душові кабінки, можна орендувати парасольки та шезлонги.
Одесою можна пересуватися автобусом та іншим громадським транспортом, але це не надто зручно. Краще взяти в оренду автомобіль в Одесі в BLS, щоб швидко переміщатися між адресами, долати будь-яку відстань, не чекати завтра, щоб відвідати якийсь об'єкт на відстані від свого місця проживання.